Medeni spomenik u Červaru, Poreč

Medeni spomenik

Hrast medunac (Quercus pubescens)

Lokacija: 45°16’ 09.0” N 13°35’35.5” E

Mjesto: Sv. Ana, Červar, Poreč

Promjer: 4,1 metar

Visina: 17 metara

Stanje: odlično

Raste od 1848. godine

U ovom je priručniku hrast u Červaru proglašen “Medenim spomenikom”. Zaštićen je kategoriji Spomenika parkovne arhitekture prema Zakonu o zaštiti prirode. To ga stavlja među zaštićena stabla za koja je potrebna dozvola za sve aktivnosti koje se na njima provode, poput održavanja ili znanstvenih istraživanja.

Pridjev “medeni” dodijeljen mu je zbog vrste – hrast medunac. Istražujući prošlost ovoga kraja, u Zavičajnom muzeju Poreštine pronađen je podatak da je 1919. godine ovaj medeni spomenik bio mjesto okupljanja i druženja mještana. Stare fotografije prikazuju mlade i stare stanovnike okupljene oko hrastova na brdašcu pored crkvice sv. Ane u Červaru.

Foto: Zavičajni muzej Poreštine

Ovaj hrast je pravi dugogodišnji stanovnik porečkog kraja! Iako točan datum kada je hrast posađen nije poznat, analizom starosti procijenjeno je da je posađen prije 176 godina. Danas je narastao u moćno stablo visine 17 metara i promjera debla 4,1 metra. S obzirom na svoju starost hrast je u izvrsnom zdravstvenom stanju!

Jeste li znali da hrast nije samo veliko i snažno stablo, nego je i prava poslastica za pčele? Od slatkog soka koji izlučuju neki insekti, poput lisnih uši, pčele prave poseban med koji nazivamo medun ili medljikovac. Ovaj med je obično tamne boje, gotovo crn i ima vrlo intenzivan okus koji se dugo zadržava u ustima.

Foto: Mirela Uzelac Božac